Registrujte bločky online. Ušetríte


Spolu s Hospodárskymi novinami sme sa venovali téme virtuálnych registračných pokladníc.

Virtuálna registračná pokladnica je od 1. júla dostupnejšia. Mesačne cez ňu môžete po novom vydať až tritisíc bločkov.

Od začiatku júla bude môcť virtuálnu registračnú pokladnicu využívať väčší okruh podnikateľov. Po novom ju budú môcť používať všetci, ktorí mesačne vydajú maximálne tritisíc pokladničných bločkov. Doterajší používatelia tak nebudú musieť umelo brzdiť počty svojich podnikateľských transakcií, aby boli pod hranicou tisíc bločkov.

Pre predstavu, ak máte otvorený obchod každý deň v mesiaci, môžete po novom vydať denne 100 dokladov. „To úplne postačuje aj na menšie prevádzky, kde dochádza k predaju tovaru. V drvivej väčšine ju môžu použiť takmer všetci podnikatelia poskytujúci služby,“ hovorí Martin Palkovič, konateľ účtovnej spoločnosti Palkovič.

V súčasnosti virtuálnu pokladnicu môžu používať iba podnikatelia, ktorí mesačne nevydajú viac ako tisíc bločkov. Ostatní využívajú klasickú registračnú pokladnicu. Zvýšenie hranice víta aj Podnikateľská aliancia Slovenska.

„Ide o uľahčenie podnikania, keďže podnikateľ si nemusí kupovať hardvérovú pokladnicu, zaúčať obsluhu, platiť servis či posielať výkazy,“ hovorí Peter Kremský, výkonný riaditeľ PAS.

Prečo sa určila práve hranica tritisíc bločkov? „Nateraz do šlo k zvýšeniu počtu z tisíc na tritisíc. V prípade, že bude čoraz väčší záujem, Ministerstvo financií SR nevylučuje, že dôjde v budúcnosti aj k ďalšiemu zvýšeniu tejto hranice,“ odkázali nám z tlačového oddelenia. Vyššiu až žiadnu hranicu by uvítala aj PAS. „Virtuálna pokladnica by sa postupne mala stať štandardom pre všetkých. Správa daní a údajov o tržbách a daniach je úlohou štátu, nie podnikateľov,“ hovorí Kremský.

Koho sa virutálna registračná pokladnica týka

Používanie virtuálnej pokladnice nie je spoplatnené. Treba sa však registrovať na daňovom úrade. Tam vám pridelia kód. Aplikáciu na jej využívanie si stiahnete cez počítač, tablet alebo smartfón. Ten však musí byť prepojený s tlačiarňou.

Podľa údajov finančného riaditeľstva o registráciu na používanie virtuálnej pokladnice doteraz žiadalo asi 26-tisíc subjektov. Reálne ju využíva asi 20-tisíc z nich. Virtuálna pokladnica je výhodná najmä pre tých, ktorí k nej potrebujú mať prístup z viacerých miest.

„Ide o živnostníkov, ktorí poskytujú služby priamo u svojho zákazníka, ako je servis spotrebičov v domácnosti,“ hovorí Veronika Solíková, daňová poradkyňa a partner v spoločnosti Účtovná jednotka. Ďalej to môžu byť rôzne typy podnikateľov, ktorí potrebujú zaevidovať tržbu v hotovosti len niekoľkokrát za mesiac, zubári, účtovníci, ale aj drobní podnikatelia.

Celý článok v Hospodárskych novinách

Kto sme?


Sme tím odborníkov na daňovú a účtovnú problematiku. 

Viac o nás

Vedeli ste, že finančná správa uložila pri kontrolách v roku 2014 sankcie vo výške viac ako 18 mil. eur?