Fyzická osoba postupuje pri vyplňovaní daňového priznania k dani z príjmov v závislosti od druhu zdaniteľných príjmov, ktoré v zdaňovacom období (kalendárnom roku) dosiahla. Prvým krokom je zvoliť si správny vzor daňového priznania. Daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby možno vyplniť na vzore:

  • typu A - len pre zamestnancov,
  • typu B - pre živnostníkov, prenajímateľov nehnuteľností (bytov), iné SZČO a pre daňovníkov, ktorí dosiahli kapitálové príjmy (napr. úrokové výnosy) alebo iné príjmy (napr. predali nehnuteľnosť, obchodný podiel).

Čo potrebuje fyzická osoba k vyplneniu daňového priznania?

Ak daňové priznanie (typ A) bude vyplňovať zamestnanec v pracovnom pomere, študent, brigádnik či dohodár, bude potrebovať potvrdenie o zdaniteľných príjmoch od zamestnávateľa. Ďalšie doklady bude potrebovať poberateľ starobného dôchodku alebo rodič dieťaťa, na ktoré si uplatňuje daňový bonus.

Ak daňové priznanie (typ B) bude vyplňovať živnostník, prenajímateľ nehnuteľnosti alebo iná samostatne zárobkovo činná osoba, môže vychádzať z účtovníctva, daňovej evidencie alebo z evidencie pre paušálne výdavky. V nadväznosti na spôsob preukazovania daňových výdavkov bude vyplňovať príslušné časti v daňovom priznaní.

Vyplňovanie všeobecných informácií v daňovom priznaní fyzickej osoby

V daňovom priznaní je potrebné vyplniť všeobecné (resp. identifikačné) údaje, ktoré poskytujú informáciu o:

  • daňovníkovi, ktorého sa daňové priznanie týka,
  • zdaňovacom období, ktorého sa daňové priznanie týka,
  • druhu daňového priznania (riadne, opravné alebo dodatočné),
  • osobe, ktorá daňové priznanie podáva.

Daňové priznanie nemusí vyplňovať a podávať sám daňovník, ale môže sa nechať zastúpiť odborníkom (napr. daňovým poradcom).

Vyplňovanie príjmov (výnosov) a výdavkov (nákladov) v daňovom priznaní

V nadväznosti na typ daňového priznania sa vyplnia aj súvisiace zdaniteľné príjmy, daňové výdavky, uplatní sa daňová strata a ďalšie nároky alebo povinnosti daňovníka. U zamestnanca ide predovšetkým o správne vyplnenie mzdy, odvodov, nezdaniteľných častí, daňového bonusu prípadne zamestnaneckej prémie. Podnikatelia a prenajímatelia musia správne uviesť predovšetkým dosiahnuté zdaniteľné príjmy a daňové výdavky (prípadne výsledok hospodárenia). Ak im vznikne nárok, v daňovom priznaní sa uplatní daňová strata, príslušná nezdaniteľná časť, daňový bonus a podobne.

Finalizácia daňového priznania fyzickej osoby

Prostredníctvom daňového priznania môžu aj fyzické osoby podporiť vybrané neziskové organizácie (napr. nadáciu, občianske združenie) prostredníctvom poukázania podielu zaplatenej dane. Na dani môže vzniknúť preplatok, avšak je potrebné oň v daňovom priznaní požiadať a vyplniť požadované údaje. K daňovému priznaniu sa pripájajú prílohy, ktoré preukazujú niektoré informácie uvedené v daňovom priznaní (napr. potvrdenie o návšteve školy pri uplatnení daňového bonusu, potvrdenie o zdaniteľných príjmoch od zamestnávateľa).

Lehoty na podanie vyplneného daňového priznania fyzickej osoby

Vyplnené daňové priznanie je potrebné podať v zákonom stanovenej lehote. Základná lehota je do konca marca kalendárneho roka nasledujúceho po roku, ktorého sa daňové priznanie týka. Lehotu je možné predĺžiť najviac o pol roka.

Fyzická osoba musí daňové priznanie vyplniť a podať aj v prípade, ak si to vyžiada daňový úrad. V tomto prípade daňovníkovi doručí výzvu na podanie daňového priznania k dani z príjmov a lehotu uvedie priamo vo výzve. Môže ísť o situáciu, kedy daňovníkovi nevznikne povinnosť podať daňové priznanie (napr. nedosiahne zákonom určenú výšku príjmov), ale daňový úrad ho na podanie daňového priznania vyzve.

Sankcie za nepodanie daňového priznania

Nepodanie daňového priznania v zákonom stanovenej lehote je pokutované až do výšky 16 000 Eur. Ak nevznikne povinnosť podať daňové priznanie, daňový úrad daňovníka na podanie daňového priznania vyzve ale ten ho nepodá, daňový úrad mu uloží pokutu tiež do výšky 16 000 Eur.

Kto sme?


Sme tím odborníkov na daňovú a účtovnú problematiku. 

Viac o nás

Vedeli ste, že finančná správa uložila pri kontrolách v roku 2014 sankcie vo výške viac ako 18 mil. eur?